Współczynnik promieniowania słonecznego

Przy zakupie okien o konkretnych właściwościach, należy zwrócić uwagę na to, czy można je wykorzystać do pozyskiwania ciepła z wciąż dochodzącej do okien energii słonecznej.
 
Powierzchnia okna to przede wszystkim szyby i to właśnie ich rodzaj i jakość wpływać będą na stopień korzystania z energii słonecznej jako darmowej energii, która może być użyta do ogrzewania domu. 
 
Przed decyzją o wyborze danego okna warto dowiedzieć się, czy producent określił dla swoich produktów wartość współczynnika promieniowania słonecznego. Jest on określany literą g. To stosunek całkowitej energii słonecznej, która dociera do okna, do ilości energii, która jest przepuszczana przez okno. Wartość współczynnika określa, jaka część energii docierającej do okna, przez to okno przechodzi do pomieszczenia. 
 
Im wyższa jest wartość współczynnika promieniowania słonecznego, tym większy będzie zysk energii i o wiele bardziej będą nagrzewać się pokoje, w których takie konkretne okna zostaną zamontowane.
 
Istotne jest to, by przy decydowaniu się na konkretne okna zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o tym, że rozwiązania doskonałe na ciepłe dni, nie sprawdzą się zimą. Dlatego też dobrym pomysłem jest zamontowanie rolet lub zasłon, dzięki którym będzie możliwe dopasowanie nasłonecznienia do własnych potrzeb.