Materiał okienny - drewno

Okna produkuje się między innymi z drewna. Ten materiał okienny stanowi około jedną czwartą całego rynku okiennego. 
 
W przeszłości do produkcji okien wykorzystywano lite drewno, któremu prawidłowy kształt nadawano w zakładach stolarskich. Dzisiaj tego rodzaju drewna już się nie wykorzystuje. Obecnie początkiem drewnianego okna jest kantówka, która otrzymywana jest w procesie sklejenia kilku kawałków drewna w jeden. 
 
Za najlepszy materiał do produkcji okien uchodzi drewno sosnowe. Wytłumaczenie tego jest proste – tego rodzaju drewna jest najwięcej. Oprócz tego ma też odpowiednie cechy, które przy produkcji okien są niezbędne. Chodzi tu o gęstość, trwałość, sprężystość i łatwy proces obróbki. 
 
Okna mogą być też wykonywane z innych drzew. Na życzenie klientów wykonuje się okna z drewna świerkowego, dębowego bądź jodłowego. Mogą wystąpić także zamówienia, które wykonywane będą z drewna egzotycznego. 
 
Osoby, które decydują się na drewniane okna, obawiają się przede wszystkim wypaczania ram. Wypaczanie może być początkiem nieszczelności okien. 
By drewno mogło być wykorzystane do produkcji okien, musi zostać poddane różnym zabiegom. Najważniejsze jest to, by drewno wysuszyć. Suszenie wstępne odbywa się na powietrzu. Potem drewno jest suszone w specjalistycznych suszarniach. Wtedy wilgotność wynosi od 10 do 12 procent. Może zostać poddane dalszej obróbce, którą jest impregnacja i sklejanie. 
 
Koniecznie należy zwrócić uwagę na higroskopijność drewna, która oznacza pobieranie i oddawanie wilgoci z powietrza. W sytuacji pobierania wilgoci przez drewno, zwiększa ono swoją objętość, kiedy wilgoć oddaje, wtedy się zmniejsza. Drewno, które wykorzystuje się do stworzenia okna, będzie stale wystawione na działanie najróżniejszych czynników. Musi więc zostać przygotowane w taki sposób, by użytkownicy mogli korzystać z niego przez długie lata. Jeśli drewno zostanie poddane właściwej obróbce, na pewno się nie odkształci i nie pęknie. 
 
Wszyscy, którzy chcą mieć drewniane okna, muszą zainwestować w doskonałą jakość. Dzięki temu okna będą służyły bardzo długo i na pewno nie będą nietrafioną inwestycją.