Zwyczaje Polaków związane z myciem okien

Opublikowano: 12/31/2015

Pięć lat temu grupa IQS przeprowadziła badania, których przedmiotem były zwyczaje Polaków związane z myciem okien. Olsztyn, Warszawa czy Kraków – w każdym z tych miast wyniki były podobne. Jakie? Poznasz je czytając niniejszy materiał.

 

Kobiety czy mężczyźni?

To głównie panie zajmują się w swoich domach myciem okien. 80% z nich deklaruje, że myje okna samodzielnie, a niewiele ponad 2% może liczyć w tym przypadku na pomoc partnera. 11% Polaków wspólnie z rodziną myje okna w swoich domach. W badaniach dało się zauwazyć pewną niespójność w deklaracjach – jedynie ok. 40% mężczyzn przyznało, że mycie okien to obowiązek wypełniany przez ich żony – reszta Panów deklaruje, że wypełniają go sami lub wspólnie z domownikami. Albo panowie trochę oszukują albo panie nie doceniają ich wkładu w prace domowe ;)

 

Jakimi metodami i kiedy?

Większość Polaków decyduje się na metody tradycyjne – sięgają po dostępne na półkach sklepowych środki do mycia szyb i szmatki. Rzadko wśród odpowiedzi pojawiał się bardziej specjalistyczny sprzet, taki jak choćby ściągacz do okien. Niewiele osób korzysta również z metod popularnych w dawnych czasach (mycie okien wodą z octem, polerowanie denaturatem). Jeśli chodzi o porę, to tu nie będzie zaskoczeniem, że najczęściej Polacy myją okna w okresie wiosennym i przed świętami.