Zimą nie zapominaj o wietrzeniu mieszkania

Opublikowano: 11/16/2016

Choć na zewnątrz panują niskie temperatury, a na samą myśl o otworzeniu okna i wpuszczeniu tego chłodu do wnętrza naszego ciepłego domu pojawiają się nam ciarki na plecach, to jednak regularne wietrzenie pomieszczeń jest koniecznością. Bez tego zagrożone jest nasze zdrowie, ale nie tylko, bo także i samemu mieszkaniu nie sprzyjają szczelnie pozamykane okna.

 

Dlaczego należy regularnie wietrzyć mieszkanie zimą?

 

  • W niewietrzonym przez dłuższy czas mieszkaniu powietrze staje się zanieczyszczone i może poważnie grozić naszemu zdrowiu. Poza tym jest w nim coraz mniej tlenu, a to wpływa na nasze samopoczucie. Przebywanie w dusznym pomieszczeniu skutkuje bólem głowy, sennością, problemami z koncentracją, niespokojnym snem. Warto wpuścić świeże powietrze do mieszkania zanim położymy się spać – dzięki temu dotlenimy organizm i znacznie lepiej wypoczniemy.

  • Zbyt rzadkie wietrzenie mieszkania może sprawić, że zacznie się w nim utrzymywać nieprzyjemny, "duszny" zapach, którego trudno będzie się później pozbyć.

  • Szczelne okna sprawiają, że wentylacja w większości pomieszczeń jest niewłaściwa. Skutkuje to zbyt dużą wilgotnością powietrza – na oknach zaczyna się pojawiać para wodna. W konsekwencji wilgocią mogą przejść meble, a także ściany, na których z czasem może się pojawić grzyb. Wietrzenie to jest niezbędne, by tego uniknąć.

 

Jak wietrzyć mieszkanie, by uniknąć strat ciepła?

 

Oczywiście nie chcemy wychłodzić naszego domu, w którego ogrzewanie wkładamy nie tylko wysiłek, ale i pieniądze. Dlatego mieszkanie trzeba wietrzyć tak, by uniknąć strat ciepła. Zamiast delikatnie uchylać okna, najlepiej otworzyć je na oścież na krótką chwilę – w ten sposób świeże powietrze najszybciej dostanie się do wnętrza, które nie zdąży się wyziębić. Można otworzyć kilka okien jednocześnie w różnych pomieszczeniach - powstały w ten sposób przeciąg wpłynie na szybką wymianę powietrza w domu. Wietrzyć należy przynajmniej dwa razy dziennie, a jeśli to możliwe nawet częściej.