Unia wspiera produkcję okien energooszczędnych

Opublikowano: 12/18/2015

okna OlsztynEkologia jest ważnym elementem polityki Unii Europejskiej. Z jej środków wsparty został projekt HARWIN (Harvesting solar energy with multifunctional glass-polymer windows), w ramach którego powstają nowe projekty okien energooszczędnych. O nich opowiemy poniżej.

 

Nowe okna energooszczędne, czyli jakie?

W efekcie projektu HARWIN powstają okna, które pozwalają na oszczędność energii na poziomie 15% oraz na zmniejszenie ciężaru o 50%. Szyby tych okien są laminowane i z cienkiego szkła, wzmocnione polimerowo-szklanymi kompozytami. Taka konstrukcja okna jest porównywalna pod względem właściwości z oknami o trójwarstwowych przeszkleniach. Rama okien jest sztywna i izolowana termicznie oparta na polimerowych materiałach piankowych, wzmocniona włóknem szklanym – dzięki temu w porównaniu do ram aluminiowych znacząco ograniczany jest ciężar oraz związana z tym szara energia.

 

Nowe okna – nowe możliwości

Nowe okna energooszczędne otwierają nowe możliwości. W ich przypadku możliwe jest nakładanie dodatkowych powłok, które zwiększą jeszcze energooszczędność. W celu zmniejszenia zużycia energii można również zastosować aktywne świecące szkło, które emituje światło (ale nie ciepło). Użytkowanie nowych okien energooszczędnych pozwala również na regulowanie wilgotności, zmniejszenie przewodnictwa cieplnego oraz zwiększenia izolacji akustycznej.