Rodzaje okien w budownictwie

Opublikowano: 2/12/2016

okna OlsztynNa łamach naszej strony poruszaliśmy temat okien drewnianych i okien PCV, np. w artykule: „Okna plastikowe czy drewniane?” Jednak warto wiedzieć, że rodzajów okien jest znacznie więcej i poszczególne typy rozróżnia się w oparciu o różnorakie kryteria. W poniższym materiale przedstawimy Ci typy okien, z nazwami których spotkać się w branży budowniczej nawet mimo tego, że część z nich staje się powoli reliktem przeszłości. Czytaj dalej!

 

Okna krosnowe

Ich konstrukcja opiera się na krośnie i pojedynczym skrzydle okiennym, które otwierane jest od strony wewnętrznej. Spotykane są coraz rzadziej z racji ich niskiej izolacji termicznej.

 

Okna ościeżnicowe

Można spotkać się również z inną ich nazwą: okna polskie. Jak są zbudowane? Główną osią jest ościeżnica, do której przymocowane są podwójne skrzydła okienne. Największą popularnością cieszyły się na wsiach, a także w miastach na najniższych kondygnacjach.

 

Okna skrzynkowe

W oknach skrzynkowych jak również półskrzynkowych rama składa się z ościeżnicy i krosna, a mocowane do niej skrzydła otwierane są do środka. Ważne w ich konstrukcji jest to, że skrzydła zewnętrzne są nieco mniejsze niż skrzydła wewnętrzne.

 

Okna zespolone

Zastąpiły okna skrzynkowe. Inaczej zwane są oknami szwedzkimi. Ich cechą charakterystyczną jest połączenie skrzydeł za pomocą śrub oraz zawieszenie na wspólnym zawiasie.

 

Okna jednoramowe

Tego rodzaju konstrukcje zbudowane są z ramy i skrzydeł okiennych, które budowane są ze sklejonych ze sobą warstw drewna. W skrzydłach znajdują się szyby zespolone.