Regulacja okien na zimę – jak to zrobić w 5 krokach

Opublikowano: 12/16/2015

okna OlsztynNa naszej stronie pisaliśmy już o sposobach na ocieplenie okien. Dziś skupimy się na ich regulacji, której najlepiej dokonywać dwa razy do roku – latem i zimą. O ile latem nieszczelne okna nie stanowią problemu, ba, są wręcz udogodnieniem, o tyle zimą ciepło uciekające z powodu nieszczelności może martwić. W niniejszym materiale podpowiemy jak wyregulować okna, żeby pozbyć się tego zmartwienia zaledwie w 5 krokach.

 

 

 

 1.  Lekko otwórz okno i zdejmij osłonkę dolnego zawiasu.
   
 2. Wykorzystując klucz imbusowy (4 mm) dokręć śrubę regulacyjną, co sprawi, że skrzydło podniesie się do góry, w związku z czym dolna część skrzydła nie będzie się ocierać o zaczep dolny lub ościeżnicę.
   
 3. Po tym jak otworzymy okno kluczem imbusowym (4 mm) dokręć śrubę tak, by skrzydło przesunęło się w stronę klamki (dolna część skrzydła przesunie się w kierunku słupka ościeżnicy, w związku z czym dolna prawa część skrzydła podniesie się).
   
 4. Zamknij okno wykorzystując klucz imbusowy (2,5 mm) poprzez uregulowanie docisku skrzydła do ościeżnicy.
   
 5. W celu uszczelnienia okien należy dodatkowo przekręcić rolki mimośrodkowe bliżej uszczelki, co spowoduje zwiększenie docisku do ramy. 
   
 
Warto pamiętać, że okno powinno otwierać się w miarę lekko. Jeśli zaś chodzi o częstotliwość regulacji okien, zależna jest ona od warunków, jednakże przyjmuje się, że dwa razy do roku (latem i zimą) jest częstotliwością optymalną.