Projekt okna - jak uniknąć problemu lustrzanego odbicia?

Opublikowano: 5/9/2016

Lustrzane odbicie to nie lada problem dla każdego inwestora, a później – również dla użytkowników. Na czym ten problem polega? Czym skutkuje? Jak go uniknąć? O tym poniżej.

 

Jak konstruuje się okna?

Branża okienna posługuje się w konstrukcji okien niepisaną zasadą o opisywaniu kierunków i funkcji otwierania skrzydeł okiennych w widoku od wnętrza pomieszczenia. Nie wszyscy o tym wiedzą, dlatego często dochodzi do nieporozumień. Zdarza się bowiem, że rysunki elewacji powstają w widoku od zewnątrz, a inwestor nie zwróciwszy na to uwagi konstruuje stolarkę okienną niedopasowaną do takiego widoku. A konsekwencją jest problem z lustrzanym odbiciem... czyli?

 

Lustrzane odbicie – co to i jak sobie radzić?

Na czym polega efekt lustrzanego odbicia? Jest to sytuacja, kiedy to samo okno jest dla patrzących z zewnątrz oknem lewym, a dla patrzących od wewnątrz – prawym lub odwrotnie. Wbrew pozorom nie jest to błahy problem – rodzi wiele trudności i negatywnie wpływa na funkcjonalność okien i pomieszczeń. Czy można temu jakoś zaradzić? Owszem – warto zadbać o to, by zlecając wykonanie okien według rysunków z projektu budowlanego, upewnić się, że wszyscy zaangażowanie w projekt i konstrukcję patrzą na okno z tej samej strony.