Problem z zaparowanymi szybami?

Opublikowano: 10/8/2015

Zaparowane szyby to nie musi być kwestia usterki okna. Olsztyn czy też każde inne miasto są dowodem na to, że to jest dość powszechnie spotykana sprawa, a nie jest bynajmniej związana ze złą jakością okien. Gdzie zatem tkwi źródło problemu oraz jak się z nim uporać? O tym poniżej.

 

Powody zaparowanych szyb

 

okna_olsztynSkraplanie się pary wodnej na powierzchni szyby wystąpić może zarówno od strony wewnętrznej okna, jak również po stronie zewnętrznej. W pierwszym przypadku przyczyną może być duży poziom wilgotności w pomieszczeniu, za którym stać może niewłaściwa wentylacja. Świetnie obrazuje to przykład luster w łazience – bywa, że lustra podczas długiej gorącej kąpieli zaparowują, czyli para osiada na zimnej tafli szkła i ulega skropleniu. W takiej sytuacji należy zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. Jeśli zaś chodzi o parowanie okien zewnętrznych – wpływ na parowanie oprócz wilgotności powietrza ma tu szereg czynników dodatkowych, np. obecność roślinności, ruch powietrza czy usytuowanie okna od strony północnej.

 

 Jak sobie radzić z zaparowanymi oknami? 

 

Warto pamiętać, że im gorsze właściwości termoizolacyjne okna (im wyższy współczynnik przenikania ciepła), tym większe zagrożenie, że szyby w oknie będą parować. Warto zatem zadbać o zakup odpowiednich modeli, które będą cechowały się właściwymi parametrami technicznymi (mogą to być np. okna z mikrowentylacją). W wachlarzu działań, które podjąć możesz w ramach przeciwdziałania parowaniu szyb znajduje się również regularne wietrzenie pomieszczeń i/lub zamontowanie wentylacji mechanicznej. Korzystne będzie wyposażenie okna w nawiewniki. 

 

W celu zakupu najlepszej jakości okien zapraszamy do naszego salonu w Olsztynie.