Poznaj tajniki montażu okien

Opublikowano: 3/1/2017

Kupując okna zwykle decydujemy się od razu na usługę ich montażu w budynku. Zajmujący się tym specjaliści dokładnie wiedzą, jakie czynności należy wykonać, by okna zainstalowane były właściwie i mogły odpowiednio spełniać swoją rolę. Poniższy opis jednak z pewnością przyda się tym, którzy mimo wszystko chcieliby sami zorientować się w tym, jak przebiega montaż okien PCV.

 

  1. Przygotowanie parapetu oraz okna do montażu, m.in. oklejenie go taśmą paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz (jest to tzw. montaż warstwowy, czyli dodatkowe zabezpieczenie okna poprzez dodanie dwóch dodatkowych warstw izolacyjnych).

  2. Ostrożne osadzenie okna PCV na profilu parapetowym i trwałe przymocowanie go do muru za pomocą dybli lub kotew montażowych.

  3. Wypełnienie szczelin wokół okna za pomocą pianki montażowej.

 

Dlaczego warto stosować metodę warstwową w montażu okna?

 

Przede wszystkim jest to sposób, dzięki któremu parametry termoizolacyjne okna wyraźnie wzrastają. Przed ucieczką ciepła z domu za pośrednictwem okna chronią trzy warstwy:

  • taśma paroszczelna będąca formą uszczelnienia wewnętrznego, zapobiegającą przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do kolejnych warstw izolacji termicznej;

  • pianka montażowa, która zapobiega utracie temperatury oraz przedostawaniu się dźwięków (izolacja akustyczna);

  • taśma paroprzepuszczalna, dzięki której wilgoć nie przedostaje się do wnętrza budynku, a przy tym może być przez niego bez przeszkód oddawana na zewnątrz.