Polska potęgą w branży drzwi i okien

Opublikowano: 1/11/2017

Liczby nie kłamią – produkcja drzwi i okien to w Polsce ogromna branża, która błyskawicznie się rozwija. Oto kilka liczb, które świadczą o sukcesie tej gałęzi gospodarki (dane za: ceo.com.pl).

 

Drzwi i okna produkowane w Polsce – kilka kluczowych liczb

 

  • 2,5 tysiąca – tylu w tej branży działa producentów, a wśród nich znaleźć można zarówno niewielkie, lokalnie działające stolarnie, jak i duże firmy produkujące głównie w celach eksportowych.

  • 14 miliardów złotych – na tyle szacuje się sprzedaż na rynku stolarki otworowej w ubiegłym roku.

  • 1,35 miliarda euro – aż tyle w ubiegłym roku wyniosła wartość eksportu polskich drzwi i okien.

  • 8 milionów – około tyle drzwi każdego roku produkuje się w Polsce, a stanowi to jedynie 18% wszystkich produktów w dziedzinie stolarki otworowej.

  • 2,5 miliarda złotych - tyle jest warta roczna sprzedaż drzwi w Polsce.

 

Te liczby świadczą o kilku faktach: po pierwsze, popyt na drzwi i okna w Polsce jest wysoki, po drugie, zainteresowanie polskimi produktami z tej kategorii na zagranicznych rynkach jest ogromne, a po trzecie, rynek wciąż nie jest nasycony i wciąż znajduje się na nim miejsce dla nowych producentów – zwłaszcza tych celujących w produkcję drzwi i okien na eksport. W związku z tym eksperci szacują, że wzrost rynku w kolejnym roku może sięgnąć nawet kilkunastu procent.

 

Tak duże zainteresowanie polskimi produktami za granicą jest też dowodem na ich dobrą jakość (normy jakościowe i wymagania techniczne dotyczące okien i drzwi są na Zachodzie bardziej zaostrzone) oraz atrakcyjną cenę, skłaniająca do zakupów hurtowych. Mamy więc z czego być dumni i sami możemy z zaufaniem korzystać z dostarczanych nam przez rodzimych producentów wyrobów okiennych i drzwiowych.