Okno to nie wszystko. Jak dodać mu charakteru?

Opublikowano: 6/8/2016

Akcesoria dobierane do ozdoby okna mogą być bardzo różnorodne. Na początku musimy podjąć kilka decyzji. Zadajmy sobie pytania:

 

  • Czy preferujemy rolety czy zasłony?

  • Czy chcemy zagospodarować parapet?

  • Czy chcemy raczej wyeksponować okno, czy starać się wtopić je w otoczenie?

 

Rolety, zasłony, a może...

 

Rolety dodają pokojowi nieco powagi i klasy, są więc dobrym rozwiązaniem do biur czy gabinetów. Osoby preferujące takie dodatki mogą też chętnie wprowadzić je do swoich sypialni czy salonów. Jest to także praktyczne rozwiązanie dla kuchni, wpływające na wygodę i zwiększenie przestrzeni.

Zasłony natomiast mają za zadanie ozdabiać okna. Sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej przytulne. Jest to rozwiązanie najchętniej stosowane w salonach i sypialniach, ponieważ przebywając w tych pomieszczeniach najbardziej zależy nam na tym, by czuć się dobrze i zrelaksować.

Producenci tego typu akcesoriów mają bardzo wiele propozycji – rolety, żaluzje, panele... Warto się z nimi zapoznać i wybrać produkt, który najbardziej będzie pasował do naszych upodobań.

 

Czy ozdobisz parapet?

 

Jeśli chodzi o parapet, tu stajemy przed wyborem różnorodnych dekoracji. Wiele osób decyduje się na figurki, kwiaty doniczkowe, ozdobne taśmy, butelki czy miseczki. Inni wychodzą z założenia, że parapet powinien raczej wtapiać się w tło, a nie wyróżniać. Decyzja, czy ozdabiamy nasz parapet jakimikolwiek akcesoriami, jest też częściowo uzależniona od wcześniejszej kwestii, a więc od obecności rolet czy zasłon. W przypadku rolet przestrzeń parapetu jest bardziej odsłonięta i sama "prosi się", by ją jakoś zagospodarować, dostosowując akcesoria do kolorystyki i stylu okien oraz wybranych rolet.

 

Podkreśl nowe, atrakcyjne okna

 

W ten właśnie sposób dochodzimy do trzeciej kwestii. Czy wyeksponować okno, by przyciągało wzrok natychmiast po wejściu do pomieszczenia, czy też raczej odwrócić od niego uwagę? To w dużej mierze zależy od wyglądu samego okna. Jeśli okna w naszych pomieszczeniach są atrakcyjne – nowe okna PCV, stylowe okna drewniane czy też ciekawa okleina – możemy bez obaw zrobić z nich jeden z głównych elementów wyposażenia pomieszczenia. Jeśli natomiast nasze okna są stare lub zaniedbane, mamy dwa wyjścia: wymienić je na nowe (to rozwiązanie zdecydowanie polecamy), lub ukrywać je przed wzrokiem gości za zasłonami, firanami lub innymi akcesoriami.