Okno produkujące energię – niebawem na rynku?

Opublikowano: 3/23/2016

W Wielkiej Brytanii trwają prace nad projektem, którego celem jest powstanie wyjątkowych okien. Co w nich wyjątkowego? Będą one potrafiły wygenerować i zaoszczędzić energię! Czyż można sobie wyobrazić lepsze rozwiązanie dla biur, hoteli czy większych budynków? Poniżej prezentujemy szczegóły projektu. 

 

Pomysłodawcą i realizatorem pomysłu na okno elektryczne jest firma Solar Window Technologies. Zaproponowana przez nią technologia umożliwiać ma wygenerowanie czystej energii, zachowując przy tym pełną funkcjonalność okna. 

 

Jak to możliwe? W produkcję okien tego rodzaju wplecione zostaną rozwiązania fotowoltaiczne, a dokładnie polimerowe organiczne ogniwa fotowoltaiczne. Ich zadaniem będzie wyłapanie promieni słonecznych, z których produkowana będzie energia. Okna będą mogły być umieszczone z każdej strony budynku, zarówno w pełnym słońcu, jak i w punktach zacienionych – będą zdolne do wyłapywania promieni w każdych warunkach.

 

Okna wyprodukowane w nowej technologii- ich koszt, przezroczystość i długotrwałość, będą na podobnym poziomie co okna z wysokojakościowego szkła, jednak dodatkowo będą produkowały energię elektryczną i będą bardziej wydajne. Koszty poniesione na ich zakup i montaż zwrócą się wg prognoz już po pierwszym roku użytkowania, a gwarancja produktu będzie wynosiła aż 25 lat! 

 

Nowe okna niosą też korzyści dla środowiska – generować będą one ok. 12-krotnie mniej zanieczyszczeń niż inne. Czy można chcieć czegoś więcej od okna? Pozostaje nam tylko czekać aż pojawią się na rynku.