Okna PCV – 5 ciekawostek, o których możesz nie wiedzieć

Opublikowano: 1/27/2016

Okna to standardowy element każdego domu. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się okna PCV, które doceniane są za szereg korzyści jakie wiążą się z ich użytkowaniem. Wspomnieć tu należy choćby o wysokiej trwałości (nawet 50 lat!) czy o praktycznie bezwysiłkowej konserwacji. W niniejszym artykule zajmiemy się ciekawostkami związanymi z oknami PCV – czy wiesz, że...

 

 

 1. Okna PCV czy PCW?
  Mało osób wie, że skrót PCV jest skrótem niepoprawnym – zarówno w Polsce jak i za granicą. W nazewnictwie międzynarodowym używa się skrótu PCV i pochodzi on od polyvinyl chloride. W warunkach polskich, żeby zachować językową poprawność, warto korzystać ze skrótu PCW, który po rozwinięciu tworzy polichlorek winylu.

   
 2. Polichlorek winylu nie szkodzi.
  Wiele zarzutów pada pod adresem polichlorku winylu – twierdzi się, że jest on toksyczny, a okna PCV mogą być szkodliwe dla zdrowia. Na naszej stronie obalaliśmy już ten mit (zapraszamy do lektury artykułu).

   
 3. Okna PCV są cięższe.
  Okna PCV w porównaniu do okien drewnianych są o ok. 20% cięższe, ale warto też zwrócić uwagę na to, że mniej więcej o tyle samo procent tańsze.

   
 4. Okna PCV mogą być różnobarwne.
  Nie wszyscy wiedzą, że okna PCV można malować od wewnętrznej i zewnętrznej strony na różne kolory, dzięki czemu możemy je dopasować kolorystycznie do wnętrza pomieszczenia jak również do zewnętrznej fasady.

   
 5. Okna plastikowe mogą mieć różne kształty.
  Okna plastikowe mogą mieć różne kształty – nie trzeba się zatem ograniczać jedynie do prostokąta. Zdecydować się możesz na okna elipsowe, łukowe czy okrągłe.