Okna energooszczędne i pasywne

Opublikowano: 2/1/2017

Wybierając okna do domu lub biura mrzemy spotkać się z określeniami takimi jak "okna energooszczędne" czy "okna pasywne". Czy istnieje miedzy nimi różnica? Właściwie nie, choć z drugiej strony... tak. Za chwilę wszystko się wyjaśni.

 

Jakie okna są energooszczędne?

 

"Okna energooszczędne" to właściwie określenie umowne. Można tak nazwać produkty, które mają wyższe niż standardowo parametry izolacji termicznej. Dzięki określonym cechom ich budowy, ciepło skuteczniej zatrzymywane jest w budynku. Według aktualnie obowiązujących przepisów, współczynnik przenikania ciepła dla okien fasadowych montowanych w nowo budowanych domach nie może przekraczać 1,1 W/m2K, a w przypadku okien dachowych - 1,3 W/m2K. Są to znacznie bardziej korzystne parametry niż w przypadku produktów instalowanych jeszcze kilka lat temu. Można więc uznać, że obecne standardy nakładają na inwestorów konieczność stosowania okien energooszczędnych.

 

Certyfikowane okna pasywne

 

Okna pasywne bez wątpienia także są energooszczędne, jednak by móc im nadać tę nazwę, muszą spełniać nieco bardziej rygorystyczne kryteria. Są to produkty, które można instalować w domach pasywnych – czyli takich, w których podczas jednego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło wynosi poniżej 15 kWh/(m2·rok). Domy takie budowane są według specjalistycznych projektów, zatem także i instalowane w nich okna i drzwi muszą być właściwie dobrane i posiadać certyfikat pasywności.

 

Olsztyn – okna energooszczędne dla Twojego domu

 

Więcej szczegółów na temat oferty okien energooszczędnych w Olsztynie możesz poznać odwiedzając nasz salon sprzedaży. Chętnie przedstawimy Ci parametry techniczne naszych produktów i pomożemy wybrać te, których potrzebujesz. Zapraszamy!