Okna: czy warto montować okiennice?

Opublikowano: 2/8/2017

Okiennice nie są niezbędnymi elementami wykończenia domu. Przy obecnie dostępnych na rynku produktach okiennych ich podstawowa funkcja ochronna traci na znaczeniu. Jest jednak kilka argumentów za tym, by zmontować je przy oknach, a w związku z tym wiele osób decyduje się na taką inwestycję.

 

Okiennice – dla ozdoby, ochrony okien i wnętrza domu

 

Podstawowe funkcje okiennic to:

 

  1. Ozdobny charakter – bez wątpienia okiennice nadają oknom i całemu budynkowi specyficzny klimat, oczywiście w zależności od tego, na jaki model się postawi. Tradycyjne okiennice drewniane mogą się np. doskonale prezentować na budynkach starych lub stylizowanych na stare. Ich kształt, kolor i wzornictwo mogą zdecydować o charakterze budynku, jest to więc gratka dla osób lubiących niestandardowe rozwiązania.

  2. Dodatkowa ochrona przed wiatrem i opadami atmosferycznymi – mimo że nowoczesne okna plastikowe doskonale chronią przed naporem wiatru, są szczelne i chronią dom przed wilgocią, to okiennice mogą pełnić funkcję dodatkowej ochrony – nie tylko dla wnętrza domu, ale także dla samych okien.

  3. Osłanianie przed słońcem – okiennice pełnią funkcję podobną do rolet, zasłon czy żaluzji – chronią przed promieniami słońca, które mogą być uciążliwe latem i nadmiernie nagrzewać dom.

  4. Ochrona przed włamaniami – nowoczesne okiennice mogą być wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe, dzięki którym podczas nieobecności mieszkańców zagrożenie włamaniem znacznie spada.

  5. Funkcja wyciszająca – nawet pomimo wysokich parametrów dźwiękoszczelności, którymi charakteryzują się dostępne obecnie na rynku okna plastikowe, okiennice - jako dodatkowa bariera miedzy wnętrzem domu a światem zewnętrznym - mogą stanowić dodatkowe, skuteczne zabezpieczenie przed hałasem.