Okna a współczynnik przenikania ciepła

Opublikowano: 1/5/2017

Oszczędność energetyczna to bardzo ważna cecha okien, na którą zwraca się uwagę przy ich zakupie. Wybieranie okien energooszczędnych podpowiada rozsądek, ale od niedawna także i obowiązujące przepisy zmuszają do tego inwestorów. Od 2017 roku zmieniły się wymagania techniczne dotyczące okien – od teraz dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla okien instalowanych w nowo budowanych budynkach jest niższy niż dotychczas. Co właściwie mówi nam ten współczynnik i w jaki sposób okna pomagają oszczędzać energię?

 

Przenikanie ciepła, czyli ile energii cieplnej tracimy

 

Współczynnik przenikania ciepła określa ilość ciepła, którą budynek traci przez metr kwadratowy okna, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym wynosi 1 stopień Celsjusza. Współczynnik ten określany jest na podstawie badań przeprowadzanych w określonych warunkach i stanowiących wiarygodne źródło informacji o rzeczywistych właściwościach danego produktu. Im współczynnik ten jest niższy, tym wnętrze lepiej jest chronione przed utratą ciepła.

 

Dobrze dobrane okna - oszczędność i ekologia

 

Wybór okien o niskim współczynniku przenikania ciepła dyktowany jest nie tylko chęcią oszczędności (bo przecież dzięki nim mniej będziemy płacić za ogrzewanie budynku), ale także kwestiami ekologicznymi. Straty energii, do których dopuszczamy niewłaściwie wyposażając nasze domy i mieszkania, niestety odbijają się na jego kondycji. Głównie z tego względu organy Unii Europejskiej wprowadzają wytyczne dotyczące nowo budowanych budynków, do których – dla wspólnego dobra wszystkich mieszkańców Europy - dostosowane muszą być także domy budowane w Polsce.