Odnawianie okien PCV

Opublikowano: 7/23/2018

Obecnie, najczęściej wybieranym materiałem na okna jest ten PCV, a to dlatego że prezentuje się bardzo dobrze pod względem jakości i można dostać go w niskiej cenie. Jednak… Nie wszystko jest wieczne, dlatego należy dbać także o własne okna, czyli powinniśmy zapewnić  im regularną konserwację. Powinny być wówczas sprawdzane okucia – ich stan, oczyszczanie ich z kuchu, oraz innych zabrudzeń. Dotyczy to zarówno szkła, jak i ram okiennych.
 

Pożółkłe okna – jak sobie z tym razić?Często bywa tak, że profile PCV robią się pożółkłe. Dzieje się tak w przypadku, kiedy okna mają zbyt duży kontakt z promieniami słonecznymi. W takiej sytuacji najlepiej będzie użyć farby do PCV. Jest jednak pewna trudność, a mianowicie chodzi o zmianę barwy. Ciężko jest bowiem dostać na polskim rynku farbę w innym kolorze, niż białym.
 

Co przed pomalowaniem?Zanim jednak zaczniemy malować okno, najpierw trzeba je umyć, a następnie odtłuścić. Można do tego wykorzystać bezzapachowy detergent. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby ramę okienną potraktować delikatnie drobnoziarnistym papierem ściernym. Po tym zabiegu należy okno umyć raz jeszcze, aby pozbyć się nadmiaru pyłków. Należy też pamiętać o zabezpieczeniu uszczelki, można to zrobić przy użyciu taśmy malarskiej. Po wykonaniu tych zabiegów można zacząć malować. Najlepiej zacząć od narożnika okna. Jeśli mamy do dyspozycji podkład, on tworzy warstwę pierwszą, a następnie sięgamy po farbę i nakładamy jedną, lub dwie warstwy. Do malowania najlepiej używać płaskiego pędzla z miękkim włosiem. Można też użyć wałka gąbkowego, bądź pistoletu natryskowego. Po tym wszystkimn wystarczy tylko odkleić taśmę malarską, odczekać do wyschnięcia i poprawić ewentualne niedociągnięcia.