Obrazy malowane na oknach przez mróz

Opublikowano: 12/14/2016

Widok przepięknych lodowych wzorów na szybach nikomu z nas nie jest obcy. Zimą bardzo często mróz ozdabia nasze okna. Jak i dlaczego się to dzieje?

 

Okno – płótno dla mrozu-artysty

 

Widoczne na szybach wzory powstają w efekcie kontaktu ciepłego, wilgotnego powietrza z wymrożoną powierzchnią szkła. Powietrze wydobywa się poprzez szczeliny w oknach – para wodna osadza się na szybie i przemienia się w lód, czego efektem jest zjawisko zwane szronem. "Malunki" na szybach to nic innego jak właśnie szron, choć przybiera niezwykle ozdobną formę.

 

Ozdobne kształty dziełem natury

 

Kształty, które widzimy na szybach, przypominają kwiaty, pióropusze, liście lub gwiazdki. Za tymi pięknymi kompozycjami stoją prawa natury, a konkretniej sposób, w jaki powstają kryształy lodu. Wzory te mają tak zwaną budowę fraktalną – oznacza to, że są samo-podobne, czyli najmniejsza ich część przypomina całość. Takie zjawisko jest często spotykane w przyrodzie (przykładem niech będzie kwiat kalafiora, dendryty na skałach czy płatki śniegu). Zimą często mamy okazję go doświadczyć na własnych oknach – i podziwiać tę przyrodniczą zagadkę oraz jej piękno.

 

Szczelne okna bez zimowych ozdób?

 

Na oknach o wysokim wskaźniku szczelności lodowe kwiaty pojawiają się bardzo rzadko. Niezbędne do ich powstania jest bowiem wydostające się z mieszkania wilgotne powietrze. Nic straconego – okna możemy ozdobić własnoręcznie, nadając im magiczny zimowy klimat. Wystarczy kartka papieru, ołówek i nożyczki – i równie piękne mroźne wzory mogą błyskawicznie pojawić się na naszych szybach.