Nowość na rynku: samoczyszczące się szyby

Opublikowano: 10/12/2015

Samoczyszczące się szkło to innowacja coraz chętniej wykorzystywana w budownictwie. Łączy w sobie nie tylko estetykę i komfort użytkowani z oszczędnością w zużyciu wody. Pisaliśmy kilka miesięcy temu o myciu okien, być może jednak tego rodzaju zabiegi odejdą do lamusa wraz z zainstalowaniem samoczyszczących szyb. Na czym polega ich fenomen?

 

Samoczyszczące się szyby jak to działa?

 

okna_olsztyn

Powierzchnia szkła w oknach, które same się myją pokryta jest warstwą dwutlenku tytanu. Ma on właściwości fotokatalityczne, co oznacza, że wszelkie zanieczyszczenia organiczne pojawiające się na oknach rozkładają się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a następnie zostają spłukane w czasie deszczu. Ponieważ szyba ma dodatkowo właściwości hydrofilowe – woda spływa po nich równomiernie, co sprawia, że deszcz nie pozostawia zacieków. Jakie zalety mają jeszcze samoczyszczące się okna? Olsztynskie domy, ale również domy w całej Polsce borykają się z problemem zaparowanych szyb. Problem ów znika dzięki samoczyszczących się okien – ograniczają kondensację pary wodnej tworząc na powierzchni „film wodny” zamiast pojedynczych kropli, a w efekcie dużo lepszą widoczność. 

 

 

Samoczyszczące się okna – komfort i oszczędność 

 

Jak pokazują wyniki badań w ramach realizowanego projektu badawczego „Kwantyfikacja i ocena korzyści z zastosowania szkła samoczyszczącego, owa okienna innowacja przynosi szereg korzyści. Wykorzystanie szkła samoczyszczącego w biurowcu może ograniczyć zużycie wody podczas całego czasu eksploatacji o ponad 100 tysięcy litrów wody. Okna samoczyszczące są poza tym przyjazne dla środowiska. Polacy coraz częściej inwestują w tego rodzaju okna. Olsztyn również się do nich przekonuje.