Ile Polacy wydają na ogrzewanie?

Opublikowano: 1/29/2016

okna OlsztynJak pokazują dane Eurostatu, Polska jest jednym z krajów, w którym wydaje się najwięcej na ogrzewanie – na ten cel przeznaczane jest blisko 10% budżetu domowego. Paradoksalnie, polskie domy są niedogrzane – ten problem dotyczy ponad 13% wszystkich domów i jest najwyższym odsetkiem w Europie. W czym tkwi problem? Czy można poprawić te statystyki?

Problem niedogrzanych domów jest spowodowany właśnie tym, że Polacy mają potrzebę większej kontroli nad wydatkami (przyznaje to ponad 90% Polaków). Stąd też przykręcają kaloryfery, a obniżona temperatura jest powodem zmniejszonego komfortu, a czasem nawet chorób.

Eksperci zachęcają do skorzystania z innych, bardziej skutecznych i nie ingerujących w zdrowie, sposobów na obniżenie rachunków. Mowa tu o zastosowaniu odpowiedniej izolacji termicznej czy szczelnych okien.

Jeśli chodzi o okna, Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ten aspekt domu podczas jego zakupu. Właśnie dlatego blisko połowa z nich preferuje większe okna, które zapewniają większy dostęp do naturalnego światła słonecznego.

Dużą popularnością cieszą się też okna energooszczędne, które charakteryzują się korzystnymi parametrami izolacyjnymi. Przykładem takich okien są okna Passiv-Line ULTRA z oferty salonu Asmont z Olsztyna. W ich konstrukcji wyeliminowane zostały wzmocnienia stalowe wewnątrz profili, które pogarszały izolacyjność termiczną okien. Zapraszamy do ich zakupu!