Energooszczędne, ciche czy bezpieczne – jakie okna wybrać?

Opublikowano: 4/5/2016

Zakup okien do domu to nie lada wyzwanie. Jak wybrać okna, by spełniały nasze podstawowe oczekiwania co do ich energooszczędności, bezpieczeństwa, szczelności i tłumienia hałasu?

 

Okna energooszczędne – by było ciepło

O tym, czy okna są energooszczędne decyduje kilka czynników, np. to, jakie cechy posiadają pakiet szybowy i profile, jaki jest sposób ich zespolenia. Każdy z tych elementów posiada współczynniki o określonej wartości, które determinują energooszczędność okna, np. współczynnik przenikania ciepła. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w okna energooszczędne, sięgnij po te, których współczynnik przenikania ciepła wynosi ok. 0,4-0,6 W/(m²·K), a im niższa jego wartość, tym lepiej.  

 

Okna z okuciami – by było bezpiecznie

Okno bezpieczne to takie, które udaremni złodziejowi włamanie. Jak to osiągnąć? O bezpieczeństwie okien decyduje kilka czynników, np. system antywyważeniowy, czyli okucia. Dzięki nim sforsowanie okna staje się mocno utrudnione, a wręcz niemożliwe. 

 

Jakie okna, by było cicho?

Okna powinny być ciche i szczelne, gwarantować dobrą izolację od hałasu i innych czynników zewnętrznych, takich jak choćby silny wiatr. Po czym poznać okno szczelne? Decyduje o tym współczynnik infiltracji – im niższy, tym bardziej szczelne okno. Jeśli zaś o izolacyjność akustyczną, wszystko zależy między innymi od grubości i rodzaju szyb. Standardowy pakiet szybowy charakteryzuje się izolacyjnością na poziomie 32 dB, ale w przypadku głośnej okolicy zalecana jest izolacyjność większa – ok. 36-46dB.

 

Jeśli chcesz, by Twoje okno było energooszczędne, ciche i bezpieczne zarazem, zapraszamy do konsultacji z firmą Asmont – razem dobierzemy coś idealnego dla Ciebie!