Duże mrozy a temperatura w domu

Opublikowano: 1/9/2017

Mrozy za oknem są wyjątkowo srogie, więc najchętniej chowamy się we wnętrzach ciepłych domów. Ciepłych, ale czy nie zbyt ciepłych? Zbyt wysoka temperatura w domu nie jest korzystna dla organizmu, a okna zamknięte ciągle w obawie przed utratą ciepła mogą nam wyrządzić wiele szkód. Jaki zatem poziom ciepła powinniśmy utrzymywać we wnętrzach?

 

Temperatura idealna? Nie istnieje!

 

Nie ma jednego uniwersalnego poziomu, na którym powinna znajdować się temperatura w pomieszczeniu. Łatwiej podawać zalecenia w użyciem pewnych "widełek". To, jak ciepło powinno być w domu, zależy przede wszystkim od:

  • stanu zdrowia i wieku domowników; np. osobom starszym powinno się zapewnić nieco wyższą (o 1-2 stopnie Celsjusza) temperaturę niż pozostałym;

  • aktywności fizycznej; jeśli siedzimy w bezruchu (co często zdarza się osobom wykonującym prace biurowe), temperatura panująca w pomieszczeniu powinna być nieco wyższa, jeśli natomiast jesteśmy w ruchu, śmiało możemy przykręcić ogrzewanie;

  • indywidualnych upodobań; każdy z nas ma swoje własne upodobania co do temperatury, a priorytetem powinien być nasz komfort. Nie znaczy to jednak, że wszyscy ciepłolubni powinni mieć w domu prawdziwą saunę – na dłuższą metę nie jest to bowiem korzystne dla zdrowia.

 

Ogólne zalecenia co do temperatury w domu

 

Ogólnie rzecz ujmując, optymalna temperatura w domu powinna wahać się pomiędzy 19 a 22 stopniami Celsjusza, nie powinna natomiast przekraczać 24 stopni, zwłaszcza przy wysokich mrozach. Nocą zalecane jest, by obniżyć ją o 1-2 stopnie. Istotne jest to, by w domu chodzić raczej w długich rękawach i spodniach (obniżając nieco poziom ciepła we wnętrzu).

 

Okna – pamiętaj o ich otwieraniu!

 

Nie wolno także zapominać o regularnym i dokładnym wietrzeniu pomieszczeń. Okna należy otwierać zwłaszcza przed snem na przynajmniej kilka minut, dzięki czemu łatwiej zaśniemy i dotlenimy organizm. Wymiana powietrza pozwoli nam zachować zdrowie i ułatwi wentylację pomieszczeń.