Drzwi wewnętrzne - jak wybrać?

Opublikowano: 8/18/2015

Drzwi wewnętrzne to temat, który poruszaliśmy już na naszej stronie omawiając trendy kolorystyczne, które są aktualnie w tym obszarze na topie. Dziś chcielibyśmy podejść do kwestii tego rodzaju drzwi od strony bardziej technicznej. Każdemu z nas zalezy, by drzwi wyglądały ładnie i dobrze komponowały się z resztą pomieszczeń, jednak kluczową sprawą powinny być jednak właściwości techniczne i to na nich chcielibyśmy się dzisiaj skupić.

 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem drzwi wewnętrznych?

 

Wśród najważniejszych kwestii, z którymi zapoznać się musimy przy wyborze odpowiednich do swojego domu drzwi wewnętrznych znajdują się:

  • wymiary otworu drzwiowego,
  • grubość, szerokość, wysokość ścian,
  • sposób otwierania.
W przypadku kryterium pierwszego, informacja o wymiarach otworu drzwiowego pomoże nam dobrać odpowiednią szerokość skrzydła drzwi. Standardowe rozmiary zamykają się w przedziale 60-100 cm. Jeśli chodzi o wymiary ścian, zazwyczaj ościeżnice dopasowywane są do ścian o grubości sięgającej 9,5 cm, jednak są również i takie, które odbiegają od tych standardów i można je dobrać indywidulnie. W przypadku sposobu otwierania, ważna jest nie tlyko funkcjonalność, ale również wygoda. Do wyboru mamy w tym obszarze drzwi uchylne, przesuwane, składane oraz harmonijkowe. Najczęściej kupowane są drzwi uchylne - w ich przypadku koniecznym jest wybór, w którą stronę otwierać będą się drzwi - warto pamiętać, że drzwi lewe otwierają się zgodnie ze wskazówkami zegara, zaś prawe - w kierunku przeciwnym. To ważna informacja biorąc pod uwagę rozmieszczenie mebli czy włączników światła w pomieszczeniu.

 

 

Rodzaje drzwi wewnętrznych


Rynek oferuje szeroką gamę drzwi wewnętrznych. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżnić można:
  • drzwi przylgowe/bezprzylgowe - ważny jest tu rodzaj krawędzi, który wpływa na wygląd drzwi po zamontowaniu; drzwi bezprzylgowe tworząc równą płaszczyznę z ościeżnicą są łatwiejsze w montażu 
  • drzwi przeszklone/pełne - pełne gwarantują większą intymność, zaś przeszklone - większe nasłonecznienie i ocieplenie pomieszczenia,
  • drzwi otwierane na zewnątrz/od wewnątrz - zajmują więcej miejsca niż modele powyżej wymienione, ale przy odpowiednim ich doborze, mogą świetnie wkomponować się we wnętrze.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą drzwi wewnętrznych w naszym salonie w Olsztynie. Nasze drzwi spełnią najbardziej wysublimowane z Państwa wymagań.