Drzwi do wnętrz malowane, czy drewniane?

Opublikowano: 3/30/2017


Jeśli zdecydujemy się na nowe drzwi do naszego domu powinniśmy dobrze zastanowić się nad kolorem, w jakim mają być, bo wiadomo, że nie chcemy, aby nasz wystrój wyglądał byle jak. Nie powinniśmy dopasowywać ich tylko pod jeden element naszego mieszkania, na przykład pod podłogę. Warto zwrócić też uwagę na okna oraz meble. Bezbłędnym podejściem będzie dobór na przykład drewnianych drzwi pod drewniane okna, bądź pokrytych farbą kryjącą, pod malowaną okiennicę. Nie ma tak naprawdę reguły na to, jakie drzwi powinniśmy wybrać. To wszystko zależy od tego, do czego będziemy chcieli je dopasować.

Drzwi pomalowane bielą

Jeżeli zdecydujemy się na drzwi malowane możemy pokusić się o biel. Ten kolor pasuje do okien, które także utrzymują biały odcień. Pasują one najbardziej do jasnych i oświetlonych pokoi. Białe, wzorzyste drzwi idealnie współgrają z romantycznymi, wiktoriańskimi wnętrzami w amerykańskim stylu. Nie powinno się ich stosować do mrocznych, rustykalnych wnętrz, gdyż powstanie wtedy zbyt duży kontrast. Nie jest jednak powiedziane, że nie możemy do białych okien dopasować drewnianych drzwi. Mamy tutaj pełną dowolność

Olsztyn: Drzwi drewniane

Kiedy będziemy już pewni swojego wyboru odnośnie drzwi drewnianych powinniśmy zwrócić uwagę na gatunek drewna i odpowiedni odcień, gdyż nie wszystkie rodzaje drewnianych drzwi pasują pod każde wnętrze i reszty jego elementów. Drewnianą kolorystykę możemy rozdzielić na trzy grupy.

  • Jasne – możemy do niej zaliczyć klon, buk i jesion.
  • Średnie – czereśnia, jasny orzech, dąb, badi, iroko
  • Ciemne – mahoń, orzech (brązowy), wenge, palisander

Pamiętajmy, aby sprawdzić, czy wybór, jakiego dokonaliśmy będzie pasował odzieniem do obu stron pomieszczenia.