Czy okna plastikowe są szkodliwe?

Opublikowano: 12/1/2015

okna OlsztynStojąc przed wyborem okien do domu, poszukujemy w wielu źródłach wzmianek na ich temat. Można się w nich zetknąć z różnymi, mniej lub bardziej, sprawdzonymi informacjami, opiniami i doświadczeniami ich użytkowników, a także producentów. Jeśli chodzi o okna plastikowe – wiele osób jest przekonanych o ich szkodliwości. To fakt czy mit? Szczegóły poniżej.

 

Skąd to przekonanie?

Opinia na temat szkodliwości okien plastikowych związana jest z polichlorkiem winylu – tworzywa, z którego są zbudowane. Polichlorek winylu jest uważany za toksyczny i szkodliwy dla środowiska naturalnego, ale warto zauważyć, że jeśli okno PCV wykonane zostanie według norm Państwowego Zakładu Higieny oraz uzyska jego atest – jest zupełnie bezpieczne. Naukowcy uważają, że tworzywa PCV, z których produkuje się okna są przyjazne środowisku.

 

Czy podczas użytkowania okien plastikowych uwalniają się substancje toksyczne?

Nie istnieją żadne dowody, które mogłyby przesądzić o uwalnianiu się toksycznych substancji podczas codziennej eksploatacji okien. Substancje te uwalniane są na pewno podczas pożaru, ale ponieważ PCV jest materiałem, który trudno się zapala oraz ma silne właściwości samogasnące, ryzyko zaistnienia takich sytuacji jest znikome.

 

Ołowiane stabilizatory profili – czy są szkodliwe?

Ołów jest metalem, którego używa się do stabilizowania profili w oknach plastikowych. Jest on jednak szkodliwy jedynie podczas procesu mieszkania surowców i żelowania mieszanki do produkcji profili – jest to proces, który odbywa się w zdalnie obsługiwanych parkach maszynowych, w związku z czym nie cierpi na tym zdrowie żadnego pracownika, a tym bardziej przyszłych użytkowników. Podsumowując: okna plastikowe wyposażone w atest PZH są w pełni bezpieczne w eksploatacji.

 

Chcesz zakupić nie tylko bezpieczne, ale charakteryzujące się wysoką jakością okna? Olsztyn wraz z funkcjonującym w jego obrębie salonem Asmont zapraszają do skorzystania z atrakcyjnych ofert.