Budowa domu w 2015 roku może być droższa

Opublikowano: 2/9/2015

W roku 2015 więcej trzeba będzie zapłacić za budowę domu. Może to być cena wyższa o 1 procent niż w II połowie 2014 roku. Należy zaznaczyć, że wyższe ceny zanotowano jedynie przy niektórych produktach i usługach, natomiast większość pozostała bez zmian.

Największe zmiany dotyczą cen drewna budowlanego. Wiąże się to z wzrostem kosztów budowy stropów drewnianych. Wzrosły też ceny na przykład więźby dachowej. Nieznacznie zdrożały na przykład koszty ocieplenia poddasza, rynien PCV, tynków gipsowych i elementów związanych z instalacją grzewczą. Spadek cen można natomiast zauważyć w przypadku okien, drzwi antywłamaniowych oraz usług elektrycznych.

Główny Urząd Statystyczny przewiduje, że w 2015 roku branża budowlana może odnotować 12 procentowy wzrost. Mają na to wpływ na przykład przetargi na nowe drogi oraz mocniejsze budownictwo mieszkaniowe, a także duża liczba inwestycji prywatnych. W związku z prognozowanych rozwojem rynku szacuje się, że w najbliższym czasie ceny produktów i usług mogą wzrosnąć.