Brama garażowa, która rozmawia z roletami...

Opublikowano: 12/7/2015

...to nie kadr z horroru czy filmu science fiction, ale rzeczywistość. Rzeczywistość ta została wykreowana przez młodych naukowców z Wrocławia. O szczegółach dowiesz się z poniższego materiału.

 

Czym jest sterownik mikrowi-fi?

Wynalazek Patryka Arłamowskiego i Kamili Rudnickiej został zaprezentowany kilka dni temu podczas Międzynarodowej Wystawy Innowacji i Wynalazków w Chinach. Zachwycił on samego wicepremiera Chin, który był pod wrażeniem tego, że brama garażowa jest zdolna komunikować się z innymi urządzeniami w domu, firmie czy nawet w sieci hoteli. Jak to się dzieje? Wynalazek, o którym mowa to sterownik mikrowi-fi, który umożliwia sterowanie określonym urządzeniem za pomocą smartfona. W odniesieniu do bram garażowych działa on w ten sposób, że kiedy właściciel domu zbliża się do domu, uruchamia się proces komunikacji przypominający domino – smartfon wysyła sygnał, na podstawie którego brama garażowa „informuje” rolety, że mają się odsłonić, a rolety z kolei wysyłają sygnał do grzejników, że mają się włączyć, itd.

 

Będzie sukces?

Wizyta w Chinach okazała się niebywałym sukcesem dla Polaków. Jedna z tamtejszych firm już dokonała zamówienia na ponad 5 tysięcy sterowników, jednak to dopiero początek. W przyszłości takie jednorazowe zamówienia mają sięgać 50 tysięcy sztuk, czyli tyle ile wynosi całkowita roczna liczba zamówień w Polsce. Zanosi się na to, że komunikujące się bramy garażowe niebawem zawojują rynkiem azjatyckim.